Święto Kultury Chińskiej w Domu Kultur. Ceremonia parzenia herbaty.

Co się wydarzy, gdy razem z przyjaciółmi z Europy Wschodniej, Bliskiego Wschodu, Ameryki i Afryki, wybierzemy się na Daleki Wschód? W jedną z kwietniowych sobót, szukaliśmy wspólnie piękna, inspiracji i głębokich znaczeń płynących z chińskiej kultury – i była to niezwykła podróż.

Kolejne elementy tego święta zostały przygotowane przez mieszkających w Polsce Chińczyków, którzy wskazywali też na regionalną różnorodność czy choćby różnice językowe. Usłyszeliśmy pieśni zarówno w języku mandaryńskim, jak i po kantońsku. Piękne kostiumy, symbole i dekoracje, przeniosły nas w świąteczne przestrzenie. Rytuał parzenia herbaty, sztuka kaligrafii, papierowe wycinanki, oryginalne słodycze i ujmująca życzliwość – kolejne elementy zapraszały do otwartości, która pomogła docenić i zrozumieć wrażliwość przyjaciół z Chin.

Wszystko spajała w całość głęboka duchowa narracja: dla wielu uczestników, Chiny naturalnie kojarzą się z buddyzmem, tymczasem chrześcijańskie przesłanie jest bardzo obecne zarówno w historycznej tradycji, jak i we współczesnych Chinach. Nasi goście w niewymuszony sposób łączyli swoją tożsamość z przesłaniem dotyczącym pojednania z Bogiem.

To cenne spotkanie było jednym z wielu międzykulturowych wydarzeń, odbywających się w przestrzeni Domu Kultur – zapraszamy do śledzenia kalendarza i wspólnych wypraw na „krańce ziemi”!

Dom Kultur - Kalendarz

Twoja darowizna zmienia życia

OM jest organizacją non-profit, działającą dzięki ofiarności tysięcy darczyńców na całym świecie. Włącz się, by razem z nami wpływać na przemianę życia pojedynczych osób i całych społeczności.

Co u nas słychać?

Newsletter OM w Polsce, informacje i inspiracja do działania.