Poprzez służbę dwóch statków, Logos Hope oraz Doulos Hope, dzielimy się wiedzą, niesiemy pomoc i nadzieję ludziom z różnych narodów.

Statki OM rozpoczęły służbę w 1970 roku.

Było to zupełnie innowacyjne rozwiązanie, które zrodziło się jako część ogólnoświatowego ruchu misyjnego, zapoczątkowanego przez George’a Verwera i jego przyjaciół. Od tamtego czasu uruchomiliśmy pięć statków (Logos, Doulos, Logos II, Logos Hope, Doulos Hope), które odwiedziły w sumie więcej niż 480 portów w przeszło 150 krajach, a na pokładach przyjęły ponad 50 milionów gości. Obecnie aktywne są dwa statki OM: największy w naszej historii Logos Hope, oraz bardziej kameralny Doulos Hope.

0
lat służby
0
portów
0
milionów gości

Celem służby statków jest niesienie pomocy, wiedzy i nadziei ludziom ze wszystkich narodów. Odbywa się to przez rozpowszechnianie literatury (Logos Hope to m.im. największa na świecie pływająca księgarnia!), promowanie porozumienia ponad barierami kulturowymi, szkolenie młodych ludzi do owocnego życia i służby, niesienie pomocy humanitarnej i, zawsze gdy to możliwe, dzielenie się Dobrą Nowiną o Jezusie.

W każdym porcie statek spędza kilka tygodni i w tym czasie przyjmuje zwiedzających – nieraz tysiące osób dziennie. Przeciętnie na pokładzie statków gościmy w każdym roku przeszło milion osób! Pływające księgarnie oferują 5000 różnych tytułów – w wielu krajach jest to unikalna okazja, by zaopatrzyć się w tanią, dobrej jakości literaturę edukacyjną i chrześcijańską.

Na statku przebywa międzynarodowy zespół wolontariuszy, którzy podczas pobytu w porcie, w mniejszych grupach, realizują projekty humanitarne i ewangelizacyjne na lądzie. Wolontariusze ze statku działają we współpracy z miejscowymi organizacjami pozarządowymi i kościołami chrześcijańskimi, starając się okazywać miłość i nieść nadzieję wszystkim ludziom, niezależnie od okoliczności życia, rasy czy pochodzenia. Od wielu lat na pokładzie statków służą także Polacy.

Logos Hope

Jest on dwukrotnie większy niż wcześniejsze statki OM i jako pierwszy poddany został tak gruntownej przebudowie w celu przystosowania go do celów misyjnych. Daje możliwości organizowania urozmaiconych programów dla dużych grup odwiedzających i wiele szans na bardziej kameralne spotkania. Wolontariusze zajmują 200 kajut, które mogą pomieścić do 500 mieszkańców, w tym rodziny z dziećmi. Na pokładzie funkcjonuje m.in. kantyna, przychodnia lekarska, szkoła – prawdziwa globalna wioska, z załogą pochodzącą z kilkudziesięciu różnych krajów. Słowo „logos” (gr.) oznacza Słowo.

Doulos Hope

Opierając się na dziedzictwie służby naszego poprzedniego statku Doulos (1977-2010) i uzupełniając zasięg statku Logos Hope, nasz najnowszy statek, nosi nazwę Doulos Hope! Działalność rozpoczął w 2023 roku, w odpowiedzi na potrzebę większej mobilności i pogłębionych więzi z lokalnymi wspólnotami. Słowo „doulos” pochodzi z języka greckiego i oznacza sługę, więc statek ten ma być „sługą nadziei”.

Dołącz do załogi!

Program wolontariatu trwa rok lub dwa lata. Będziesz częścią młodego, międzynarodowego zespołu i odwiedzisz kilkanaście krajów, wykonując pełnoetatową pracę np. w kuchni, maszynowni, księgarni lub zespole porządkowym. Raz w tygodniu każdy wolontariusz angażuje się w programy w porcie lub na lądzie, a co jakiś czas załoga opuszcza statek w mniejszych grupach, by prowadzić projekty pomocowe w lokalnych społecznościach. Będziesz uczestniczyć w kursach i szkoleniach, rozwijać talenty, pogłębiać swoją relację z Bogiem i nawiązywać przyjaźnie z ludźmi z całego świata. Czeka cię ciężka praca i wiele wyzwań, a także nieopisana radość – zobaczysz jak zmieniają się ludzkie życia. Twoje również!

Chcesz bliżej poznać nasze statki i spróbować służby we wszystkich dziedzinach ich działalności? Umożliwi ci to program STEP, który trwa 3 miesiące!

Napisz do nas

Od marzeń do rzeczywistości

Czujesz, że życie z poczuciem misji jest Twoim powołaniem? Prawdopodobnie któryś z naszych zespołów czeka na kogoś takiego jak Ty! Już dziś postaw pierwszy krok i zaangażuj się w wolontariat z OM w Polsce lub wyrusz na misję na krańcach ziemi. Powiedz nam o swoich zainteresowaniach i daj się poznać.

Odpowiemy na twoje pytania, przeprowadzimy przez proces rekrutacji, a w przypadku działań poza Polską - doradzimy jak sfinansować wyjazd. Kandydaci muszą mieć ukończone 18 lat oraz znać język angielski na poziomie komunikatywnym. Pamiętaj: by zacząć największą przygodę i żyć pełnią miłości, nie trzeba być ekspertem!

Co u nas słychać?

Newsletter OM w Polsce, informacje i inspiracja do działania.