Wiara i wierność, rok po roku

Kiedy w 1957 roku George Verwer i jego dwaj przyjaciele udali się do Meksyku, aby służyć tam ludziom, doświadczyli ogromnych potrzeb, ale i niesamowitej otwartości.

Jeszcze jako studenci otworzyli w Meksyku księgarnię i rozpoczęli działalność rozgłośni radiowej. Rozszerzając swój zasięg na Europę, podkreślali że Bóg posługuje się zwykłymi ludźmi, aby przesłanie Jego miłości mogło dotrzeć do wszystkich narodów. Na to wezwanie odpowiedziały tysiące chrześcijan. Tak narodziła się organizacja OM.

Historia OM to historia zwykłych ludzi, motywowanych niezwykłą miłością.

1955 Początek Operation Mobilisation sięga do lat 50. kiedy to pewna amerykańska nauczycielka zaczęła się modlić o uczniów w miejscowym liceum. Dorothea Clapp prosiła Boga, aby poprzez życie młodych ludzi dotknął świata. Bóg odpowiedział na jej modlitwy! Syn pani Clapp dał Ewangelię Jana jednemu z uczniów, który później oddał swoje życie Bogu na spotkaniu Billy’ego Grahama. Tym młodym człowiekiem był George Verwer, założyciel i pierwszy dyrektor OM.
1957 Na studiach George i dwóch przyjaciół regularnie spotykali się na modlitwie. W 1957 roku pojechali do Meksyku: sprzedali część swoich rzeczy, żeby sfinansować wyjazd i rozdawać tam Biblie i literaturę chrześcijańską. W kolejnych latach spędzali w Meksyku każdą wakacyjną przerwę.
1960 Po ukończeniu studiów w 1960 roku, George i jego przyjaciele pojechali do Europy. Rozpoczęli pracę misyjną w Hiszpanii. Ale zadanie dotarcia do całej Europy wydawało się przytłaczające. George i jego niewielki zespół uświadomili sobie, że aby dotrzeć do wszystkich narodów, trzeba zmobilizować cały kościół. Gdy zaczęli dzielić się swoją wizją, odpowiedziały na nią setki chrześcijan. Tak narodziła się Operation Moblilisation.
1963 Po trzech latach, w ramach OM w Europie działało już 2000 osób. W tym samym czasie zespoły przeniosły się na subkontynent indyjski i zaczęły działać na Bliskim Wschodzie. Ich celem było dotarcie do tych, którzy nigdy nie słyszeli Ewangelii.
1964 OM dociera do Polski. Socjalistyczna Polska staje się bazą przygotowywania transportów literatury przemycanej do Związku Radzieckiego. Jednocześnie rozwija się wizja działania wśród młodych Polaków, spragnionych kontaktu z zewnętrznym światem i szukających nadziei w staraniach o wolność.
1970 – 1977 W odpowiedzi na wyzwania logistyczne, OM rozwija koncepcję służby za pomocą statków. W 1970 roku został kupiony Logos, a w 1977 Doulos – literatura chrześcijańska może dzięki temu docierać na cały świat.
1966 – 1980 Praca OM rozpoczyna się w kolejnych krajach, powstają oddziały na każdym kontynencie i z każdym rokiem dociera do większej liczby osób.
1981 – 1991 Organizacja oficjalnie zmienia nazwę z „Send the Light” na „Operation Mobilisation”. Ponad 7000 młodych ludzi bierze udział w konferencji misyjnej LOVE EUROPE w 1989 roku, setki dołączają do OM na stałe. OM rozpoczyna działalność humanitarną w odpowiedzi na wojnę w Zatoce Perskiej.
2004 Rozpoczęcie służby statku Logos Hope.
2007 OM świętuje 50. rocznicę istnienia!
Dzisiaj OM prowadzi działania w 147+ krajach, codziennie przynosząc ludziom pomoc i nadzieję.

 

OM jest obecny w Polsce od ponad pół wieku, począwszy od lat sześćdziesiątych, kiedy działał tu George Verwer i jego współpracownicy. Zespół OM Greater Europe zajmował się przede wszystkim publikowaniem i dystrybucją literatury. Po upadku socjalizmu, na początku lat dziewięćdziesiątych zespoły OM zaczęły mieszkać w Polsce, współpracując z lokalnymi kościołami i skupiając się przede wszystkim na pracy z młodzieżą oraz nauce języka angielskiego.

Od 2000 r0ku polskim oddziałem kierowali Donna i Arek Delikowie, kontynuując w Kutnie pracę profilaktyczną i edukacyjną wśród młodych, a także poszerzając zakres działań o grupy wsparcia i projekty pomocowe skierowane do osób uzależnionych i zagrożonych marginalizacją. Od 2007 do 2020 roku, OM funkcjonował jako oddział terenowy Biblijnego Stowarzyszenia Misyjnego (KRS 0000113035).

Pod koniec 2019 roku rolę dyrektora oddziału objęła Weronika Czajko, a w styczniu 2020 OM w Polsce został zarejestrowany jako stowarzyszenie z siedzibą w Warszawie. Ten etap działalności przypadł na okres dotkliwych kryzysów w różnych obszarach życia społecznego, na które możemy odpowiadać zgodnie ze swoją misją. Jest to również czas dynamicznego rozwoju zespołu i infrastruktury Stowarzyszenia.

Przez lata zmieniały się zarówno potrzeby, jak i zakres naszych działań, ale niezmiennie towarzyszy nam pasja, by naśladować Jezusa, niosąc pomoc i nadzieję wszystkim ludziom. 

Twoja darowizna zmienia życia

OM jest organizacją non-profit, działającą dzięki ofiarności tysięcy darczyńców na całym świecie. Włącz się, by razem z nami wpływać na przemianę życia pojedynczych osób i całych społeczności.

Co u nas słychać?

Newsletter OM w Polsce, informacje i inspiracja do działania.