Pytania i odpowiedzi

  • Najczęściej zadawane pytania

  • Nie znalazłeś odpowiedzi?

  • Jakie trzeba mieć kwalifikacje, żeby zostać misjonarzem?

    Formalnie, żadnych! Nie trzeba wykazać się dyplomem teologii czy znajomością egzotycznych języków. Wierzymy, że każdy człowiek ze swoimi umiejętnościami może być użyteczny na polu misyjnym – niezależnie od tego, czy jest pastorem, kierowcą, lekarzem, księgowym czy artystą.

    Wystarczy mieć ukończone 18 lat (nie ma górnej granicy wieku!), pragnienie by służyć i poczucie Bożego powołania. Ważny jest chrześcijański charakter, samodzielność, a w niektórych przypadkach – stan zdrowia. Znajomość języka angielskiego jest bardzo przydatna, ale płynności w posługiwaniu się językiem wiele osób nabrało już w trakcie służby.

    Ile wynosi pensja misjonarza?

    Żaden pracownik OM, włączając dyrektorów i sprzątaczki, nie otrzymuje pensji. Każdy misjonarz musi zbudować sieć sponsorów, najczęściej w ramach własnego kościoła, którzy będą regularnie przekazywać zadeklarowane środki na jego utrzymanie. Przestrzegamy tej zasady z dwóch powodów: po pierwsze, dzięki temu, organizacja może się skupić na pozyskiwaniu finansów na konkretne projekty i utrzymywać koszty administracyjne na minimalnym poziomie; a po drugie, uważamy że zaangażowanie Kościoła w misje jest czymś naturalnym i błogosławionym. Jeśli nie masz pojęcia skąd wziąć pieniądze na wyjazd misyjny, nie martw się, jesteśmy po to, żeby Ci pomóc i doradzić. Jeśli Bóg daje Ci marzenie, finanse nie są barierą nie do przejścia – porozmawiaj z nami!

    Do jakiego kościoła należy OM?

    OM jest organizacją chrześcijańską, ale nie jest organizacją kościelną, w sensie przynależności do jakiegoś konkretnego wyznania. Współpracujemy z różnymi kościołami w różnych częściach świata, nasi misjonarze także pochodzą z różnych denominacji. Uważamy, że Kościół jest jeden i to jest wiele więcej niż instytucja i nazwa. Zgadzamy się co do wspólnego wyznania wiary, wyznajemy Jezusa naszym Zbawicielem i wierzymi słowom Biblii. W praktyce najwięcej jest wśród nas szeroko rozumianych ewangelikalnych chrześcijan.

    Jak długo trwa wyjazd misyjny?

    W ramach OM można uczestniczyć w różnych programach, które różnią się specyfiką i czasem trwania. Są wyjazdy, które trwają od tygodnia do 6 miesięcy. Udział w nich ma być przede wszystkim okazją do poznawania Boga i samego siebie przez uczestnictwo w różnych projektach misyjnych, a także wyzwaniem rzuconym Twoim dalszym życiowym planom. Oferujemy także programy nastawione na szkolenie i rozwój w służbie – trwają one od 6 miesięcy do 2 lat. Misja długoterminowa oznacza z kolei zaangażowanie dłuższe niż 2 lata (dowolnie długo!), regularną służbę, budowanie trwałych relacji i wykorzystywanie swojego zawodu lub pasji w pracy misyjnej.

    Czy nie uważacie, że Kościół w Polsce bardziej potrzebuje ewangelistów?

    Wierzymy, że powołania są różne, ale nakaz Jezusa by zanieść Dobrą Nowinę wszystkim narodom się nie zmienił. To prawda, Polska bardzo potrzebuje misjonarzy, i choć to historycznie chrześcijański kraj, wiele osób nie zna tu przesłania Ewangelii. Umacnianie i zachęcanie Polskiego Kościoła leży zresztą w samym sercu działań OM Polska. Jednak jeśli będziemy chcieli się zatroszczyć o resztę świata dopiero wtedy, gdy zaspokoimy nasze lokalne potrzeby, możemy nigdy nie doczekać tego dnia! Wierzymy, że Boża ekonomia jest inna niż ludzka i możemy się skupić na dawaniu, nie martwiąc się specjalnie, co możemy wziąć dla siebie.

    Nie chcę nigdzie wyjeżdżać. Czy to znaczy, że misje nie są dla mnie?

    Jeśli jesteś uczniem Jezusa, to nakaz misyjny, który zostawił nam nasz Pan, dotyczy także ciebie! Nie zmieni tego stan zdrowia, wiek, zobowiązania finansowe, sytuacja rodzinna, czy wewnętrzne obawy. Przyjrzyj się fragmentowi z 10 rozdziału Listu do Rzymian: „Ale jak mają wzywać tego, w którego nie uwierzyli? A jak mają uwierzyć w tego, o którym nie słyszeli? A jak usłyszeć, jeśli nie ma tego, który zwiastuje? A jak mają zwiastować, jeżeli nie zostali posłani?” (Rz. 10:14-15). Misjonarze, to nie tylko Ci, którzy zwiastują, ale też Ci, którzy posyłają! W dziele ewangelizacji bardzo potrzebne jest właśnie to, co nie leży poza zasięgiem twoich możliwości – modlitwa, a także emocjonalne i finansowe wspieranie misjonarzy. Jeśli chcesz stać się posyłającym, skontaktuj się z nami! Polecamy też książkę „Jak wspierać misjonarzy”.

  • Napisz do nas!


    Spróbujemy rozwiać twoje wątpliwości – wypełnij formularz kontaktowy.

    Polub nas na Fb


    Znajdź nasz profil i śledź zamieszczane posty – to dobry wstęp do świata misji. Możesz też wysłać nam wiadomość!