Historia OM



Operation Mobilisation działa w Polsce już przeszło 50 lat! Poznaj historię tego niezwykłego ruchu.

  • Mrs.-Dorothy-ClappPani Dorothea Clapp

    Send-the-Light-300x200Wyprawa do Meksyku 1957 rok

    Calcutta-1967-300x270Misjonarki OM, Kalkuta 1967

    ImageGeorge Verwer z rodziną, Indie 1972

    Summer-team-in-the-70s-300x204Ewangelizacja w Austrii, lata 70.

    Prayer-before-travel-300x201Modlitwa przed podróżą, Belgia, lata 80.

    Doulos-meets-Logos-300x193Doulos i Logos w Belfaście, 1984

    Logos-on-rocks.-300x205Logos na skałach, 1988

    Love-Europe-1990-300x204Ewangelizacja Love Europe, 1990

    Accomodation--300x225Szkolenie misyjne w Południowej Afryce, 2004

    OM-USA-Celebrates-50-Years-of-Ministry-300x199Obchody 50-lecia OM w USA, 2008

    4-DSC_07411-300x199Trzech dyrektorów OM: George Verwer – założyciel (po lewej), Peter Maiden (po prawej) i Lawrence Tong (w środku), 2013

     

  • Początki

    Korzenie Operation Mobilisation sięgają roku 1955, kiedy to pewna starsza Amerykanka zaczęła modlić się o uczniów pobliskiego liceum. Jednemu z uczniów pani Clapp podarowała też Ewangelię Jana. Właśnie ten chłopak, George Verwer, późniejszy założyciel i wieloletni dyrektor OM, na ewangelizacji Billego Grahama postanowił oddać swoje życie Jezusowi. Już jako bardzo młody chrześcijanin zaczął on organizować spotkania dla kolegów ze szkoły, na których głosił radykalne ewangeliczne poselstwo. Było ono tak zaraźliwe, że w ciągu roku nawróciło się 200 osób. Zachęcał do totalnego oddania Chrystusowi, które w naturalny sposób musiało wiązać się z troską o wszystkie narody i wszystkich ludzi na świecie.

    I tak, w wakacje 1957 roku, będąc jeszcze uczniem liceum, George wyruszył z kilkoma kolegami na pierwszą wyprawę do Meksyku. Powodowani troską o sytuację duchową w tym kraju, sprzedali część swoich rzeczy i zabrali ze sobą Biblie i literaturę chrześcijańską. Powtarzali te wyprawy przez kolejne lata, mobilizując dalszych współpracowników, także wkrótce dostarczyli do Meksyku 7 milionów Biblii i książek, podjęli współpracę z blisko 150 lokalnymi kościołami, założyli stację radiową, zorganizowali szkolenia biblijne dla tysięcy studentów korespondencyjnych. Mimo że dysponowali bardzo niewielkimi środkami finansowymi, nie widzieli w tym ograniczenia.

    Rosnący zasięg

    W 1960 roku Verwerowie przenieśli się do Hiszpanii. Mieli wizję dla Europy i z garstką współpracowników zaczęli prowadzić misje na starym kontynencie. W ciągu zaledwie kilku lat organizacja, nazywana wówczas Send the Light, rozrosła się w poważny, światowy ruch. W roku 1963 w letnich ewangelizacjach usługiwało ok. 2000 osób, a wiele po zakończaniu kampanii postanowiło kontynuować tę pracę, co przyczyniło się do powstania wielu krajowych oddziałów. W tym samych czasie długoterminową działalność rozpoczęły zespoły wysłane na Bliski Wschód, do krajów Północnej Afryki, do Indii i Izraela. To właśnie Indie stały się kolejnym ogniwem gwałtownego wzrostu.

    Rok 1966 wyznacza jeszcze inny kierunek rozwoju – Send The Light rozpoczęło wówczas pracę w socjalistycznych krajach Europy Wschodniej, w tym także w Polsce. Podstawową działalnością był przemyt Biblii i literatury chrześcijańskiej oraz wspieranie kościołów. Konflikty z władzami były nieuniknione i wielu misjonarzy było aresztowanych. Jednak George Verwer tak komentuje te trudności: „Więzienia nigdy nie były wielkim problemem. Dużo poważniejszym zagrożeniem jest letnia wiara wśród chrześcijan.”

    Statki

    Wraz z rozwojem organizacji trzeba się też było zmierzyć z wyzwaniami logistycznymi. Tak doszło do narodzin chyba najbardziej znanego projektu OM i w 1970 roku udało się kupić pierwszy statek misyjny, Logos. Możliwość połączenia środku transportu, zakwaterowania, księgarni i audytorium dała narzędzie, które zaskakiwało swoją skutecznością. Już w 1977 możliwy był zakup jeszcze większego Doulosa (gr. Sługa). Statki otwierały drzwi do pionierskiej pracy, umożliwiały docieranie z Ewangelią do milionów ludzi, którzy nie słyszeli nigdy o Jezusie (już w 1982 Logos odwiedził po raz pierwszy Chiny), ale też przyniosły bardzo dynamiczny rozwój całej organizacji. Dramatyczne zmiany w służbie statków przyniósł rok 1988, kiedy u wybrzeży Południowej Ameryki zatonął Logos. Załoga cudownie ocalała, udało się też nabyć statek – zastępcę, Logos II. W lutym 2009 swoją służbę rozpoczął nowy, jeszcze większy, trzeci statek – Logos Hope.

    Operation Mobilisation

    W 1981 roku organizacja zmieniła nazwę na Operation Mobilisation, która miała lepiej oddawać jej rolę w Ciele Chrystusa. Nazwa ma wskazywać na pragnienie radykalnego naśladowania Jezusa, ale także na umiejscowienie organizacji – nie poza Kościołem, ale wewnątrz niego.

    Holistyczna wizja

    Koniec lat osiemdziesiątych przyniósł kolejny przełom w rozwoju OM. Zorganizowana latem 1989 roku kampania ewangelizacyjna Love Europe zaangażowała 7000 osób, z których setki poświęciły swoje życia długoterminowej służbie. Wewnątrz OM zaczęły się też wyodrębniać rozmaite projekty skierowane do konkretnych grup ludzi i ich szczególnych potrzeb. W 1992 roku po raz pierwszy odbyła się w Niemczech konferencja młodzieżowa TeenStreet, która dziś ma swoje edycje w wielu krajach na różnych kontynentach i gromadzi tysiące młodych ludzi. W reakcji na dramatyczne potrzeby obszarów dotkniętych konfliktami wojennymi i kataklizmami, narodziła się służba pomocy humanitarnej. Podejmowano coraz więcej projektów specjalnych.

    Przez cały czas przekształcało się też i poszerzało rozumienie misji. Przed kilkoma laty w podejściu do misji światowych w ogóle, jak i w samej polityce organizacji nastąpiła głęboka rewolucja. Zgodnie z holistyczną wizją organizacji, głoszenie ewangelii i praktyczna służba miłosierdzia łączą się w niepodzielny duet i uzupełniają wzajemnie. Dzięki temu nadzieją OM jest przemienianie zarówno życia poszczególnych jednostek, jak i całych społeczności.

    Zwyczajni i radykalni

    W tej chwili działalność OM obejmuje swoim zasięgiem 110 krajów na wszystkich kontynentach (i oceanach). Zespół stałych pracowników OM to zwykli ludzie – nie tylko kaznodzieje, ale także nauczyciele, sekretarki, lekarze, mechanicy, graficy, kucharze – w zasadzie każdy, niezależnie od wykształcenia i wieku ma możliwość zamienić swój zawód w służbę Bogu.

    Jednocześnie ewangeliczne poselstwo głoszone przez OM wskazuje na radykalne naśladowanie Jezusa. W ciągu pół wieku działalności, 55 dorosłych i wiele dzieci zginęło męczeńską śmiercią. Świadectwo zmarłych misjonarzy i postawa pełna przebaczenia, widoczna w ich rodzinach, są skarbem dla Kościoła, zwłaszcza w krajach muzułmańskich i zamkniętych na Ewangelię.

    Niezależnie od ceny, jaką przychodzi nieraz płacić, docieranie do ludzi z Dobrą Nowiną pozostaje priorytetem. W ten sposób już przeszło 50 lat, mimo niepozornych początków, ale dzięki Bożej łasce i gotowości zwykłych chrześcijan, działalność OM i głoszona w niej Ewangelia sięga dosłownie milionów ludzi każdego roku.

    1. 1955
      Pani Clapp modli się o uczniów liceum
    2. 1957
      Pierwsza misyjna wyprawa do Meksyku
    3. 1958
      Bożonarodzeniowa kampania ewangelizacyjna w Meksyku
    4. 1960
      Początek pracy w Europie pod nazwą „Send the Light” (Hiszpania)
    5. 1963
      Pierwsze zespoły w Indiach, Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie
    6. 1966
      Przemycanie Biblii do krajów socjalistycznych, dystrybucja literatury w Iraku, Syrii i Kuwejcie
    7. 1968
      Początek pracy w Afganistanie i Nepalu
    8. 1970
      Zakup pierwszego statku – Logos
    9. 1977
      Zakup statku Doulos
    10. 1980
      Początek pracy w Pakistanie
    11. 1981
      Zmiana nazwy z Send the Light na Operation Mobilisation
    12. 1982
      Logos po raz pierwszy odwiedza Chiny, początek służby wśród uchodźców z Afganistanu
    13. 1987
      Pierwsze szkolenie misyjne w Republice Południowej Afryki
    14. 1988
      Zatonięcie Logosa u wybrzeży Ameryki Południowej, zakup Logos II
    15. 1989
      Pierwsza kampania ewangelizacyjna Love Europe – 7000 uczestników, setki podejmują długoterminowa służbę misyjną.
    16. 1991Początek Operation Mercy w odpowiedzi na kryzys spowodowany wojną w Zatoce Perskiej, narodziny projektów specjalnych
    17. 1992
      Pierwsza konferencja młodzieżowa TeenStreet w Niemczech. Od tej pory niemiecki TeenStreet gromadzi co roku tysiące młodych ludzi, a konferencja doczekała się swoich edycji także na innych kontynentach (Azja, Australia, Ameryka Południowa, Afryka)
    18. 2003
      George Verwer przechodzi na emeryturę i kontynuuje służbę jako mówca, Peter Maiden wybrany nowym dyrektorem OM
    19. 2007
      OM obchodzi 50-te urodziny!
    20. 2008
      Doulos, najstarszy wciąż pływający po oceanach statek świata, kończy służbę
    21. 2009
      Logos II kończy służbę, początek służby statku Logos Hope
    22. 2011
      40 lat statków misyjnych
    23. 2013
      Peter Maiden kończy kadencję jako przywódca organizacji, Lawrence Tong wybrany nowym dyrektorem OM
  •  

    Opowieść o OM

    Zobacz film dokumentalny o historii tego niezwykłego ruchu wiary: poznaj początki OM, historie misyjnych męczenników, dowiedz się o kłopotach z KGB, zamachu terrorystycznym i zatonięciu Logosa. Odkryj, jak pasja dla Ewangelii w ciągu pół wieku zmieniła świat!

    (w języku angielskim)

    Pobierz film za darmo