Chcemy odbudować swoje domy

Kiedy w kwietniu 2015 roku potężne trzęsienie ziemi nawiedziło Nepal, na niewielką wieś Langtang osunął się lodowiec. Żywioł uderzył z impetem równym połowie mocy bomby atomowej, niszcząc każdy ze 116 domów. Jedna trzecia mieszkańców wsi zginęła, a pozostali nie mieli gdzie się podziać. W katastrofie zginęli prawie wszyscy miejscowi rzemieślnicy i budowlańcy.

Oddział OM w Nepalu zaoferował mieszkańcom Langtang pomoc w uzupełnieniu niezwykle potrzebnych umiejętności budowlanych, organizując we współpracy z Samartian’s Purse cykl szkoleń. Uczestnicy uczą się podstaw rzemiosła i jednocześnie poznają nową, bardziej odporną na trzęsienia ziemi technikę mocowania belek. Sandu Chosang, który brał udział w szkoleniu, opowiada z wdzięcznością o wiedzy, którą od razu zastosował w praktyce. Razem z żoną buduję dwuizbowy domek dla swojej rodziny oraz czteropokojowy pensjonat, bo obsługa turystów jest w Langtang najważniejszym źródłem dochodów.

„Jestem bardzo wdzięczny za pomoc OMu” – opowiada Sandu. „Oprócz wiedzy, otrzymałem możliwość bezpłatnego transportu materiałów budowlanych, który inaczej byłby niezmiernie trudny i kosztowny”. W samym Langtang nie można nabyć surowców potrzebnych do budowy, a najbliższe źródło zaopatrzenia leży w odległości 3 dni wędrówki przez góry. Również z tego powodu odbudowa domów przez miejscowych mieszkańców jest utrudniona. Misjonarze OM odpowiadają na tę potrzebę, zatrudniając tragarzy, muły, a nawet helikoptery (we współpracy z MAF – Mission Aviation Fellowship czyli Wspólnotą Misji Lotniczej).

Sandu nie tylko buduje domy, które będą lepiej przygotowane na ewentualne trzęsienie ziemi, ale również dzieli się swoją wiedzą z innymi. Uczy swoich sąsiadów i pomaga im w stosowaniu zdobytej wiedzy w praktyce. Podobnie czynią inni – w programie szkoleniowym wzięło już udział 300 mieszkańców Langtang.

Módlmy się o wytrwałość i Boże pocieszenie dla mieszkańców Langtang i innych terenów zniszczonych przez klęski żywiołowe. Módlmy się o misjonarzy, by mogli im zanieść Chrystusa, który stanie się dla nich źródłem nadziei oraz praktyczną pomoc stosownie do potrzeb.

Przekaż ofiarę na cel: Nepal – Langtang
To ważne. Warto podzielić się ze znajomymi.