KINO

 • Świąteczne kino dla dzieci z Ukrainy

  W Mikołajki ruszyła świąteczna edycja projektu filmowego, skierowanego do najmłodszych dzieci z Ukrainy i ich opiekunów, realizowanego przez Stowarzyszenie Operation Mobilisation w Polsce ze środków Fundacji ORLEN. Projekcje zaplanowano w punktach pobytowych i centrach noclegowych dla uchodźców zlokalizowanych na terenie całego kraju, m.in. w: Poznaniu, Warszawie, Katowicach, Wrocławiu, Żywcu, Łodzi, Lublinie, Kutnie i Bielsku-Białej. Inaugurację projektu zaplanowano w Centrum Pomocy Humanitarnej PTAK w Nadarzynie.

  Podczas 50 dni projekcyjnych w miejscach tymczasowego pobytu uchodźców zostaną wyświetlone dla dzieci filmy animowane w języku ukraińskim z pozytywnym przesłaniem. Pokazom będą towarzyszyć działania informacyjno-edukacyjne dotyczące ochrony i bezpieczeństwa dzieci, które razem z rodzicami musiały uciec z Ukrainy oraz działania wspierające emocjonalnie rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji.

  W związku z pobytem w Polsce bardzo dużej liczby uchodźców wojennych z Ukrainy, widzimy potrzebę zorganizowania świątecznych spotkań dla dzieci i ich opiekunów. Oglądając wspólnie filmy, nie tylko pomagamy oderwać się od myśli związanych z tęsknotą, wojną i trudną sytuacją. Zależy nam, by każdy detal, składający się na niezwykłą atmosferę tych wydarzeń, komunikował dzieciom miłość, troskę i wsparcie, na które mogą liczyć nie tylko w okresie Świąt, ale w każdej sytuacji. Jednocześnie przekazujemy im niezwykle istotne treści, wzmacniające bezpieczeństwo dzieci wobec zagrożeń, na które są szczególnie narażone jako uchodźcy wojenni.

  Author's imageWeronika Czajkoprezes Stowarzyszenia Operation Mobilisation w Polsce

  Stwórzmy razem świąteczną atmosferę

  Podczas każdego z 50 wydarzeń odbędzie się wspólne ubieranie choinki z wykorzystaniem stworzonych własnoręcznie przez dzieci dekoracji, odnoszących się do uniwersalnych wartości takich jak miłość, pokój, nadzieja. Ozdoby zostaną przygotowane przez najmłodszych wraz z pomocą animatora. Wszyscy uczestnicy będą mogli również zrobić pamiątkowe zdjęcia w świątecznej scenerii, aby podzielić się nimi z bliskimi, niezależnie od tego gdzie będę spędzać tegoroczne Święta.

  Przywracanie elementów życia sprzed konfliktu zbrojnego, wykorzystanie dobrze znanych symboli i możliwość uczestniczenia w wieczorze filmowym ma znaczenie nie tylko integracyjne, ale również terapeutyczne. Projekcje filmowe dla dzieci dają też możliwość wytchnienia opiekunom, którzy będą mogli w tym czasie skupić się na własnych bieżących potrzebach i zadaniach, co wpłynie pozytywnie na całe rodziny. W ramach projektu będą również dystrybuowane materiały na temat bezpieczeństwa i ochrony najmłodszych, skierowane do opiekunów, ale i samych dzieci. Wiele z nich przekroczyło bowiem granicę bez rodziców, pod opieką babć, cioć lub znajomych.

  Radość z prawdziwego seansu filmowego, zwłaszcza w okresie świątecznym, to dla najmłodszych nie tylko źródło rozrywki, ale też nadziei na przyszłość. To istotne przypomnienie, że pomimo trudnych przeżyć, dzieci wciąż mają prawo do zabawy i rozwoju. Pomoc ofiarom konfliktów zbrojnych i wojen jest jednym z podstawowych celów naszej Fundacji. Cieszymy się, że możemy dać namiastkę normalności i wesprzeć rodziny w czasie rozłąki, która jest szczególnie trudna podczas Świąt.

  Author's imageKatarzyna Różyckaprezes Fundacji ORLEN

  Pomoc w kryzysie i bezpieczeństwo najmłodszych

  Celem projektu „Świąteczne kino dla dzieci z Ukrainy” jest pomoc ofiarom konfliktu zbrojnego, które zostały zmuszone do opuszczenia swojego kraju. Zrodził się on z potrzeby organizowania czasu dla dzieci w centrach relokacyjnych i halach noclegowych oraz zwrócenia uwagi na zagrożenia związane z bezpieczeństwem dzieci podczas podróży, poszukiwaniem transportu i zakwaterowania u nieznanych wcześniej osób. Kluczowym elementem każdego pokazu będzie lekcja bezpieczeństwa, podczas której dzieci i ich opiekunowie poznają zasady związane z bezpieczeństwem w nowym środowisku, dowiedzą się jak unikać zgubienia się, niebezpieczeństw (również w świecie wirtualnym), a także jak bronić się w sytuacji próby skrzywdzenia.

  Pozytywny repertuar lekiem na stres

  Na otwarcie kina w Mikołajki zaplanowano uwielbianą na całym świecie hollywoodzką animację muzyczną „HAPPY FEET 2” z ukraińskim dubbingiem, która uczy wiary we własne możliwości oraz pokazuje korzyści z działania w imię wspólnego dobra. W repertuarze świątecznych projekcji znalazła się również, prezentowana w języku ukraińskim, animacja „Szybcy i śnieżni” – opowieść o tym, czym jest gra fair play, o sile drużyny i uczciwej rywalizacji. Takie animacje pomagają zredukować stres, poprawiają samopoczucie i budzą nadzieję na przyszłość. Dla wszystkich małych widzów biorących udział w projekcjach przygotowano plecaki, zawierające materiały edukacyjne oraz książeczki i kolorowanki odwołujące się do przesłania „Nie bój się, jestem z tobą„. Dopełnieniem pozytywnych kinowych emocji będzie pyszny popcorn.

  W projekcie biorą udział:

  Fundacja ORLEN

  W kręgu zainteresowania Fundacji ORLEN są przede wszystkim dzieci, zwłaszcza te pozbawione naturalnej opieki rodzicielskiej. Dlatego Fundacja przeznacza znaczne środki na pomoc i rozwój rodzinnych domów dziecka, organizuje i finansuje dla nich letni wypoczynek, pomaga w bieżących potrzebach. Realizuje również cele edukacyjne poprzez inspirację i popieranie programów związanych z bezpieczeństwem najmłodszych, m.in. w drodze do, i ze szkoły. Prowadzi też działalność na rzecz mniejszości narodowych, ofiar katastrof, klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych i wojen w kraju i za granicą. Od rozpoczęcia wojny w Ukrainie Fundacja ORLEN pomaga i wspiera uchodźców poprzez organizację miejsc noclegowych.

  Dowiedz się więcej:
  https://fundacja.orlen.pl/

  OM w Polsce

  Polski oddział międzynarodowej, chrześcijańskiej organizacji założonej w 1957 r., która w 118 krajach świata organizuje działania humanitarne, prowadzi grupy samopomocowe, misje medyczne, zajmuje się edukacją, a na pokładzie statku Logos Hope prowadzi największą na świecie pływającą księgarnię. W związku z wojną w Ukrainie, działania Stowarzyszenia Operation Mobilisation w Polsce skupiły się na wsparciu matek z małymi dziećmi na przejściach granicznych, prowadzeniu zajęć edukacyjnych i wspieraniu bezpieczeństwa w miejscach tymczasowego zakwaterowania, integracji uchodźców oraz świadczeniu pomocy dzieciom, które doświadczyły traumatycznych przeżyć.

  Outdoor Cinema

  Lider w organizacji projekcji kinowych zarówno na świeżym powietrzu, jak i w obiektach zamkniętych. Organizator tysięcy projekcji kinowych w Polsce, w tym największego w Polsce Profesjonalnego Kina Objazdowego docierającego do ponad 100 miejscowości, w których nie ma kina. Wszystkie projekcje filmowe organizowane są w najwyższej jakości obrazu i dźwięku przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu kinotechnicznego. Misją Outdoor Cinema Ent. jest wyrównywanie szans w dostępie do kultury na terenie całego kraju. Za swoją działalność firma została wielokrotnie nagrodzona.

  Dowiedz się więcej:
  https://outdoorcinema.pl/

 • Repertuar: