KINO

 • „Kino dla dzieci z Ukrainy” – rusza projekt filmowy Stowarzyszenia Operation Mobilisation w Polsce dzięki Fundacji ORLEN, skierowany do najmłodszych uchodźców i ich opiekunów.

  1 czerwca, w Dniu Dziecka, w największym w Europie punkcie relokacji – Centrum Pomocy Humanitarnej PTAK w Nadarzynie – rusza realizowany ze środków Fundacji ORLEN projekt „Kino dla dzieci z Ukrainy” organizowany przez Stowarzyszenie Operation Mobilisation w Polsce. Podczas 50 dni projekcyjnych, w miejscach tymczasowego pobytu uchodźców, zostaną wyświetlone filmy animowane z pozytywnym przesłaniem i popularne bajki w języku ukraińskim. Projekcjom będą towarzyszyć działania informacyjno-edukacyjne dotyczące ochrony i bezpieczeństwa dzieci z doświadczeniem uchodźczym oraz wspierające emocjonalnie rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji. O najwyższą jakość projekcji filmowych zadba firma Outdoor Cinema Ent.

  Edutainment – rozrywka z edukacją

  Celem projektu jest pomoc ofiarom konfliktu zbrojnego w Ukrainie, które zostały zmuszone do opuszczenia swojego kraju. Zrodził się on z potrzeby organizowania czasu dla dzieci w centrach relokacyjnych i halach noclegowych oraz zwrócenia uwagi na zagrożenia związane z bezpieczeństwem dzieci podczas podróży, poszukiwaniem transportu i zakwaterowania u nieznanych wcześniej osób. Radość z prawdziwego seansu filmowego to dla najmłodszych nie tylko źródło rozrywki, ale też nadziei na przyszłość – to istotne przypomnienie, że pomimo trudnych przeżyć, dzieci wciąż mają prawo do zabawy, rozwoju oraz że nie są dla innych ciężarem. Projekcje dadzą też możliwość wytchnienia opiekunom, którzy będą mogli w tym czasie skupić się na własnym dobrostanie, co wpłynie pozytywnie na całe rodziny. W ramach projektu będą również dystrybuowane materiały na temat bezpieczeństwa i ochrony najmłodszych, skierowane do opiekunów, ale i samych dzieci. Wiele z nich przekroczyło bowiem granicę bez rodziców, pod opieką babć, cioć lub znajomych.

  Pozytywny repertuar lekiem na stres

  Na otwarcie Kina w Dniu Dziecka zaplanowano uwielbianą na całym świecie hollywoodzką animację muzyczną SING z ukraińskim dubbingiem, która uczy, że – tak jak główny bohater miś koala Buster Moon – nie warto się poddawać mimo przeciwności, ale z pomocą przyjaciół, pokonywać lęki i spełniać marzenia. Specjalnie dobrany repertuar filmowy, w ukraińskiej wersji językowej, pełen pozytywnych wartości, dobrych wyborów i zwycięstwa dobra nad złem, ma za zadanie redukować stres, poprawiać samopoczucie, budzić wiarę i nadzieję na przyszłość. Dla małych widzów zostało przygotowanych 10 000 plecaków, zawierających materiały edukacyjne oraz książeczki i kolorowanki odwołujące się do chrześcijańskiego przesłania „Nie bój się, jestem z tobą”. Dopełnieniem pozytywnych kinowych emocji będą rozdawane maskotki postaci z filmu oraz pyszny popcorn. Projekcje zaplanowane są w centrach dla uchodźców zlokalizowanych na terenie całej Polski, m.in.w Płocku, Warszawie, Katowicach, Krakowie, Żywcu, Łodzi, Lublinie, Kutnie i Bielsku-Białej.

 • Repertuar: