Logos Hope wobec pandemii koronawirusa

Organizacja „Statki OM”, ze względu na ryzyko epidemiologiczne w związku z pandemią koronawirusa (COVID-19), podjęła decyzję o zamknięciu Logos Hope dla odwiedzających. Na pokładzie nie odnotowano żadnych zakażeń. W oczekiwaniu na dalsze kroki, statek zacumowany jest w porcie w Kingston na Jamajce.

Powołany został zespół decyzyjny, monitorujący bieżącą sytuację i oceniający dalsze postępowanie, mając na względzie dobro wolontariuszy oraz wytyczne odpowiednich władz i instytucji.

Na tym etapie oczekujemy, że statek pozostanie na Karaibach przez kolejne 3 miesiące i nie wyruszy przez Atlantyk na Wyspy Kanaryjskie, jak wcześniej planowano, by poddać się corocznej konserwacji. Grupy misyjne, które miały udać się w tym czasie do różnych krajów, pozostaną na miejscu. Trwają prace nad skorygowanym planem służby statku na najbliższe miesiące.

Możemy już poinformować, że planowane wizyty w Irlandii i na Wyspach Owczych zostaną przesunięte na późniejszy termin. Mamy nadzieję, że wizyty w pozostałych europejskich portach odbędą się według planu, ale te przypuszczenia będą się klarować w nadchodzących tygodniach.

„To bezprecedensowy moment w naszej wspólnej historii” – komentuje Seelan Govender, prezes Statków OM. „Nasze planowe działania misyjne zostały zawieszone. Zamierzamy przeznaczyć ten czas na wyposażanie naszej załogi w wiedzę i umiejętności przydatne w przyszłych projektach. Proszę, nie ustawajmy w modlitwie o sytuację na całym świecie.”

Jako naśladowcy Jezusa, pragniemy żyć pełnią miłości, w gotowości do służby ludziom w każdym miejscu i czasie, niezależnie od okoliczności. Rozkład rejsów zostanie zaktualizowany jak tylko potwierdzimy dalsze kroki, o czym będziemy regularnie informować.


W imieniu całej międzynarodowej organizacji OM zachęcamy do wzięcia udziału w dniu postu i modlitwy w intencji zakończenia pandemii, zaplanowanym na czwartek 26 marca.

  • Módlmy się o załogę Logos Hope, wszystkich liderów, ale również przeszło 400 misjonarzy z całego świata, w tym również dwie Polki – Krysię i Asię;
  • O mądrość dla rządów i organizacji na całym świecie, o siły i właściwą wiedzę dla służb medycznych, o odwagę dla wszystkich;
  • O dotknięcie Ducha Świętego, byśmy byli ciągle gotowi służyć bliźnim w potrzebie – poproś Boga, by pokazał Ci, jak TY możesz nieść „Boży pokój, który przewyższa wszelki rozum” (Ef. 4,7) tym, którzy go jeszcze nie poznali.
To ważne. Warto podzielić się ze znajomymi.