Kochać tych, którzy jeszcze nie słyszeli o koronawirusie

Pakistan

W miejscach, gdzie poziom analfabetyzmu jest wysoki, kryzysy różnego rodzaju stanowią dla ludności szczególne zagrożenie – nie inaczej jest w przypadku pandemii koronawirusa. Taką grupą jest w Pakistanie hinduska społeczność, przynależąca do jednej z niższych kast. To tam misjonarze OM dostrzegli ogromną potrzebę zorganizowania programów edukacyjnych.

„Przez ostatnich kilka lat prowadziliśmy projekty pomocy humanitarnej w tej społeczności” – wyjaśnia Stuart*, lider służby. „Obecnie staramy się zaspokoić podstawowe potrzeby, instruujemy jak radzić sobie z koronawirusem oraz jak go uniknąć.”

Inny misjonarz, Saad*, opowiada jak w ostatnich dniach grupa OM przeprowadzała szkolenia w wioskach, gdzie ludzie w większości „nie słyszeli o koronawirusie”. Te proste wskazówki wyposażają odizolowaną społeczność w niezbędne narzędzia, zwiększając szanse na zachowanie zdrowia. „Pomagamy mieszkańcom wiosek poprzez programy edukacyjne, dosarczamy mydło i maseczki na twarz oraz broszury, z których mogą się dowiedzieć, jak dbać o higienę podczas pandemii”.

Jako że w Pakistanie wprowadzono ograniczenia w przemieszczaniu, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, istnieje niebezpieczeństwo, że wielu biednych będzie głodować. „Wielu z tych ludzi utrzymuje się z dniówek” – mówi Saad. Oznacza to, że jeśli nie pracują, również nie jedzą. Większość nie ma teraz pieniędzy, aby kupić jedzenie lub inne podstawowe artykuły. „Muszą oni pozostać w domach, a wszystkie sklepy są zamknięte. Chcemy docierać do nich z niezbędną żywnością, tak by nie umierali z głodu.”

OM zbiera fundusze, by nakarmić tych, którzy znaleźli się w dramatycznej potrzebie oraz by dalej edukować odizolowane grupy etniczne. Misjonarze zrealizowali już program edukacyjny w dziewięciu wsiach i planują go kontynuować w kolejnych miejscach. Dołącz do nas, aby w praktyczny sposób pokazywać miłość Jezusa ludziom, którzy samodzielnie nie potrafią czytać Słowa Bożego, ale będą mogli je odczytać w słowach i uczynkach tych, którzy bezinteresownie przychodzą do nich z miłością, szacunkiem i troską.

Małe gesty, wielkie zmiany. Przekaż wsparcie!

*imię zmienione ze względów bezpieczeństwa


Ellyn Schellenberg, tłum. Renata Szarek-Maserak. Fot. OM International

To ważne. Warto podzielić się ze znajomymi.